DOLAR 33,0574 0.12%
EURO 36,0264 0.01%
ALTIN 2.580,020,42
BITCOIN 21276702,47%
İstanbul
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

EY'dan geleceği şekillendiren yapay zekâya (AI) 1,4 milyar dolarlık yatırım

EY'dan geleceği şekillendiren yapay zekâya (AI) 1,4 milyar dolarlık yatırım

ABONE OL
Ekim 31, 2023 13:40
EY'dan geleceği şekillendiren yapay zekâya (AI) 1,4 milyar dolarlık yatırım
0

BEĞENDİM

ABONE OL

EY’dan geleceği şekillendiren yapay zekâya (AI) 1,4 milyar dolarlık yatırım

Uluslararası danışmanlık, denetim, kurumsal finansman, strateji ve vergi şirketi EY (Ernst & Young), yapay zekâ (AI) inovasyon ve geliştirme çalışmalarının tümünü tek bir platformda, “EY.ai” altında topladı. 1,4 milyar dolarlık yatırım ile hayata geçirilen bu birleşik platform, şirketlerin yapay zekâ teknolojisinin avantajlarına verimli bir şekilde erişmesi, işlerini geliştirip dönüştürmesi için yardımcı olacak.

On yılı aşkın süredir yapay zekâyı birçok küresel teknoloji çözümüne yerleştiren ve bunu üç yıllık bir yatırım planıyla güçlendiren EY; 2023 yılında özellikle insan yeteneklerini ve yapay zekâyı (AI) bir araya getiren “EY.ai” platformuna 1,4 milyar dolarlık yatırım yaptı. EY.ai, güçlü bir yapay zekâ ekosistemi tarafından desteklenen strateji, operasyon, dönüşüm, risk, denetim ve vergi gibi konularda derin deneyime sahip, öncü EY teknoloji yetkinliklerinden ve yapay zekâ platformundan oluşuyor. 

EY bu yatırım ile yapay zekâ ve son teknoloji geliştirme araçlarını, başarısı kanıtlanan küresel teknoloji aracı olan EY Fabric’e yerleştirerek 60.000’den fazla EY müşterisinin ve 1.5 milyonun üzerinde tekil kullanıcının kullanımına sunacak. Atılan bu adımla müşterilere hizmet veren ekiplerin şirketler için öncelikli olan iş dönüşümü konularına daha hızlı yanıt vermeleri sağlanacak. Yapay zekâya yapılan yatırım sayesinde müşterilerle çalışma biçimini de geliştiren EY’a göre, bu gelişmiş teknolojinin benimsenmesinin önündeki en önemli engellerden biri, güven konusuydu. Bu nedenle; 2022’de hesap verebilirlik, güvenlik, gizlilik, şeffaflık, adalet, kapsayıcılık ve mesleki sorumluluk değerlerini içeren EY.ai ilkelerini resmileştiren EY; bu ilkelerin rehberliğinde hükümetlerle, çok uluslu standart belirleyici kurumlarla, sektör dernekleriyle ve sivil toplum kuruluşlarıyla aktif olarak birlikte çalışıyor. Bu doğrultuda, yapay zekânın etkin ve güvenilir kullanımına yönelik en iyi uygulamaların geliştirilmesine yardımcı olmayı amaçlıyor. 

Bu yatırım, aynı zamanda AI alanında bilgi ve becerilere sahip EY çalışanlarının potansiyellerini daha yukarıya çıkarmalarına da yardımcı olacak. 4.200 teknoloji odaklı EY ekip üyesi ile başlayan pilot programın ardından oluşturulacak “EY.ai EYQ” programı ile EY, çalışanlarına özel yapay zekâ tabanlı öğrenme ve gelişme olanakları sunacak. EY’ın geniş kapsamlı öğrenme programı, 2018’de başlatılan ve bugüne kadar 100.000’den fazla sertifikanın alındığı AI, veri ve analitik öğrenme programlarının yanı sıra 2020’de başlatılan EY Tech MBA eğitim programını da içeriyor.

EY.ai, yapay zekâ alanındaki çeşitli çalışmaları, teknolojileri ve akademik yetenekleri kapsayan bir ekosistemi de bir araya getiriyor. Bu ekosistem; Dell Technologies, IBM, Microsoft, SAP, ServiceNow, Thomson Reuters ve UiPath dahil olmak üzere dünyanın en yenilikçi kuruluşlarından bazılarının yanı sıra yapay zekânın geleceğini tanımlayan diğer lider şirketlerle yapılan öncü iş birliklerini içeriyor.

EY Türkiye Danışmanlık Bölüm Başkanı ve Şirket Ortağı Gökhan Gümüşlü, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“EY.ai platformunu “daha iyi bir çalışma dünyası oluşturma” hedefimiz doğrultusunda, müşterilerimiz ve toplum genelinde güven oluşturmak ve değer yaratmak üzere hayata geçirdik. Çok sayıda veri ve yapay zekâ profesyoneli tarafından güçlendirilen EY.ai, EY ekiplerinin yapay zekâ ile operasyonlarında devrim yaratmayı hedefleyen şirketlere sağlayabileceği tüm bilgi ve içgörü yelpazesinin kilidini açmaya hazırlanıyor. Daha da önemlisi, iş birliğine dayalı olan EY ekosistemi, müşterilerini bugün mevcut olan en gelişmiş teknoloji, altyapı ve yeterlilik ile buluşturmada kritik bir rol oynuyor. EY.ai, bu ekosistemde yer alan iş birliği içinde olduğumuz lider firmaların yetenekleri ile yapay zekâ teknolojisinde uzman ekiplerimizi bir araya getirirken, müşterilerimize benzersiz bir hizmet sunmayı amaçlıyor.”

 

Konuyla ilgili detaylı bilgiye EY web sitesi üzerinden ulaşılabilir.

x

 

EY Hakkında

EY olarak amacımız; müşterilerimiz, çalışanlarımız ve toplum için değer yaratırken aynı zamanda sermaye piyasalarında güvenin ve daha iyi bir çalışma dünyasının oluşmasına katkıda bulunmaktır. Dünya çapında 150’den fazla ülkede, sahip olduğumuz veri ve teknoloji ile hizmet veren ekiplerimizle, denetimde güveni sağlarken müşterilerimizin gelişmesine ve dönüşmesine destek oluyoruz. Bağımsız denetim, danışmanlık, hukuk, kurumsal finansman, strateji ve vergi hizmetlerimizle iş dünyasının karşılaştığı zorluklara yeni çözümler sunacak doğru soruları soruyoruz.

EY adı küresel organizasyonu temsil eder ve Ernst&Young Global Limited’in her biri ayrı birer tüzel kişiliğe sahip olan, bir veya daha çok, üye firmasını temsil edebilir. Sınırlı sorumlu bir Birleşik Krallık şirketi olan Ernst&Young Global Limited müşteri hizmeti sunmamaktadır. 

Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) kapsamında; EY’ın kişisel verileri nasıl topladığı, kullandığı ve bireylerin sahip olduğu haklara dair bilgilere ey.com/tr_tr/privacy-statement adresinden ulaşabilirsiniz. EY üye şirketleri yerel kanunların yasakladığı bölgelerde hukuk hizmeti sunmaz.

 Daha fazla bilgi için lütfen ey.com adresini ziyaret edin.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.