DOLAR 32,2438 0.24%
EURO 35,0347 0.02%
ALTIN 2.508,520,24
BITCOIN %
İstanbul
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çorlu TEGV Aysel Öğücü Lila Öğrenim Birimi Açıldı

Çorlu TEGV Aysel Öğücü Lila Öğrenim Birimi Açıldı

ABONE OL
Kasım 2, 2021 12:20
Çorlu TEGV Aysel Öğücü Lila Öğrenim Birimi Açıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından Lila Group’un, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ile hayata geçirdiği Çorlu TEGV Aysel Öğücü Lila Öğrenim Birimi açıldı. Çorlu’da 27 Ekim Çarşamba günü gerçekleşen açılış törenine Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanlığı Şube Müdürü Alpay Türkkan, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Çorlu Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Erdoğan, TEGV Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Özinci ve Lila Group Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Öğücü katıldı.   

Eğitim ve çevre alanlarında hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projeleri ile tekstil, enerji ve temizlik kağıtları sektörlerinin yenilikçi şirketi Lila Group, 2010 yılından bu yana TEGV’e verdiği desteklerle adından söz ettirmeye devam ediyor. Lila Group’un destekleri ile Çorlu’da açılan Çorlu TEGV Aysel Öğücü Lila Öğrenim Birimi’nde; 6-14 yaş arasındaki ilköğretim çağındaki yılda yaklaşık 3 bin 500 çocuğa ulaşılması hedefleniyor. Bu yıl için 100 gönüllünün eğitim vereceği birimde, farklı becerilere sahip olarak dünyaya gelen çocuklara kendi potansiyel ve yeteneklerini keşfetmelerine ve nitelikli eğitim almalarına fırsat tanınması amaçlanıyor. 

Öğrenim birimi bünyesinde yer alan Tasarım ve Beceri Atölyesi ile yaparak öğrenme modelini çocuklara aşılayacak olan birimde ayrıca Okuma-Yazma, Sanat, Matematik, Fen, İngilizce ve Bilişim gibi farklı alanlarda da çocuklara yeni yetkinlikler kazandırılması hedefleniyor.

TEGV Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Özinci şu açıklamalarda bulundu: “Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Çorlu Aysel Öğücü Lila Öğrenim Birimimiz 26 yıldır sürdürdüğümüz nitelikli eğitime sahip donanımlı çocuklar yetiştirme çabamıza güç katacak en yeni girişimimizdir. Lila Group’un değerli katkıları ile örnek bir öğrenim birimi meydana getirdiğimize inanıyorum. Cumhuriyet Bayramımız vesilesi ile Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi dualarımız ve saygılarımız ile anıyoruz. Yeni öğrenim birimimiz çocuklarımıza armağan olsun!”

Öğrenim biriminin açılışında konuşma yapan Lila Group Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Öğücü; “Biz bu heyecan ve gururun benzerini 2018 yılında Tekirdağ TEGV Fibria Öğrenim Birimi açılışında da yaşamıştık. TEGV ile 11 yıldır süregelen iş birliğimiz ve projelerimizi dinlediklerinde çok etkilenmiş ve eğitim alanında bir sosyal sorumluluk projesinin parçası olmak istemişlerdi. Bunun sonucunda da bugüne kadar 10 bin çocuğumuzun eğitimine katkı sunan Tekirdağ TEGV Fibria Öğrenim Birimi projesi hayata geçmişti. Bugün ise Tekirdağ’dan sonra Çorlu’da tamamen Lila Group destekleriyle açılan Çorlu TEGV Aysel Öğücü Lila Öğrenim Birimimiz için bir aradayız.”

Öğücü: “Yılda 3.500 çocuğumuzu nitelikli eğitim ile buluşturmayı hedeflediğimiz Çorlu TEGV Aysel Öğücü Lila Öğrenim Birimimiz, teknoloji, eğitim mimarisi ve güvenlik açısından birçok ‘ilk’e imza atarak ülkemizde faaliyet gösteren 31 TEGV öğrenim birimi arasında da ayrışıyor. Toplam 1092 metrekare inşaat alanı üzerine kurulan 4 katlı eğitim birimimiz eş zamanlı 138 çocuk kapasitesi ile TEGV’in tüm Türkiye’deki en büyük öğrenim birimi olma özelliği taşıyor. Birimimizde 5 etkinlik odası, 1 okuma odası, 1 düşler atölyesi, 1 tasarım beceri atölyesi, 1 bilişim ve teknoloji odası, çok amaçlı salon, kütüphane, teras ve kapalı bahçe alanı mevcut.”

Öğrenim biriminin hakkında detaylı bilgi veren Öğücü sözlerine şöyle devam eti: “Birimimizde mimari açıdan geliştirilen yenilikler arasında; engelli erişimini kolaylaştıran asansör, ses yalıtımı için kullanılan akustik paneller, konferans, toplantı amacıyla kullanılabilecek 40 kişilik çok amaçlı salon, amfi düzeninde tasarlanmış kütüphane ve bu alanda 10 m² görüntü imkânı sağlayan projeksiyon sistemi ile kapalı bahçe tasarımıyla çocuklara sunulan ek kullanım ve peyzaj alanları yer alıyor. Birimimiz teknolojik açıdan da diğer TEGV öğrenim birimlerine göre yenilikler taşıyor. Örneğin yağmur sularının bahçe sulamada ve rezervuarlarda kullanılabilmesi amacıyla oluşturulan bir sistemimiz mevcut. Öte yandan öğrenim biriminin tamamına yayılan ve merkezi olarak kumanda edilebilen dahili anons sistemimiz ile çevrim içi ve çevrim dışı izlenebilen bina içi ve bina dışı kamera sistemlerimiz var. Güvenlik açısından ise yangın söndürme sistemi için kurulan su deposunu, yangın algılama ve söndürme sistemlerimizi, söndürme sistemlerinin kesintisiz çalışması için kurulan ve otomatik olarak devreye giren jeneratörlerimizi yine diğer TEGV öğrenim birimlerine göre sahip olduğu yenilikler arasında sıralayabilirim. 

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım: “Günümüzde eğitim her şeyin başıdır, eğitim dünyasında biz de varız diyebilmek için eğitimi en yüksek seviyede tutmamız gerekiyor. Devlet olarak pek çok şey yapıyoruz. Bununla birlikte derneklerimiz, iş adamlarımız, ailelerimiz de kendilerini sorumlu görüyor destek veriyorlar. Hepsine çok teşekkür ediyoruz. Eğitim konusuna sorumluluk bilinciyle yaklaşan değerli Öğücü ailesinin katkılarıyla hayata geçen öğrenim birimi için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanlığı Şube Müdürü Alpay Türkkan: “Eğitim topyekûn kalkınma için en önemli yatırımdır. Bugünün çocukları biliyoruz ki geleceğimizin öğretmenleri, hukukçuları ve yöneticileridir. Bizim görevimiz devraldığımız emaneti en güzel haliyle devretmektir. Bakanlığımız çocuklarımızın en iyi eğitim almaları için üst düzey çaba göstermektedir. Bu çalışmaların içerisinde hayırsever vatandaşlarımız ve kendisini eğitime adamış STK’larımızın gerçekleştirdiği katkılar çok önemlidir. Bu vesile ile açılışı yapılan kurumun hayırlı olmasını dilerim.”

x

İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan: “Tekirdağ ilimizde 6 Eylül itibariyle 436’sı resmi, 166’sı özel olmak üzere 602 okulumuzda, 11.875 öğretmen arkadaşımız 200.322 öğrencimiz ile yeni öğretim yılına sağlıkla başladık Malumunuz ekonomik, sosyal kalkınmanın temeli eğitime bağlı. Eğitim sadece bilgi ve birikimle değil aynı zamanda milli, manevi evrensel değerleri gelecek nesillere aktarmaktır. Çocuklarımızın geleceğe hazırlanmasının temeli biz eğitimcilere düşüyor. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı ne kadar iyi yetiştirirsek geleceğin büyük Türkiye’si uluslararası alanda o kadar iyi yerlerde olacaktır.  Bu amaçla okullarımızda her türlü alt yapı eksiklerini gidermek ve çocuklarımıza en iyi eğitim imkânlarını sunmak üzere hazırlıklarımızı yapmaya ve gerekli tedbirleri almaya devam etmekteyiz. Yarının Türkiye’si eğitim kurumlarımızda verilen eğitim ile bugünden inşa edilecek vatanını milletini seven çocuklardan oluşacaktır. Her çocuğa fırsat ve imkân eşitliği verilme misyonuyla okul öncesi eğitimden itibaren her kademedeki okullarımızın fiziki ve eğitim şartlarını yükseltmek için yapılan bu çalışmalar çocuklarımızın büyük başarılara imza atmasına olanak sağlayacaktır.”

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt: “Gelecek nesillerimizin, sevgili çocuklarımızın eğitim ve öğretimine önemli bir yatırımın TEGV ve Öğücü ailesinin iş birliği ile Çorlumuza kazandırılmış olmasından büyük gurur ve mutluluk duyuyorum. Öğücü ailesi, şehrimize böyle bir yatırım yapacağıyla ilgili bizlerle iletişim kurdu. Yeri bulmakta zorlandık, inşaatı yaparken takıldık ama Öğücü ailesi ve TEGV kararlılıkla şehrimize bu yatırımı yaptı. Bugün Çorlumuzda Öğücü ailecinin desteği ve sponsorluğunda Türkiye’nin en büyük TEGV öğrenim birimini yılda 3 bin 500 öğrenciye hizmet verecek şekilde açılışını yapıyoruz. Ben kendi adıma eğitimcilerimize, emeği geçenlere, TEGV’E ve Öğücü ailesine maddi-manevi destekleri için teşekkür ediyorum.”

Çorlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Erdoğan: “Böyle bir öğrenim biriminin ilçemize kazandırılmış olması bizi ziyadesiyle mutlu etmiştir. İnşaatı ile başlayan heyecanımız bugün çocuklarımızın bu binaya dolması ile ikiye katlandı.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.