DOLAR 33,0832 0.27%
EURO 36,0921 0.25%
ALTIN 2.588,720,75
BITCOIN 20876790,23%
İstanbul
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Akıllı teknolojilerle depolar daha güvenli ve verimli

Akıllı teknolojilerle depolar daha güvenli ve verimli

ABONE OL
Kasım 10, 2021 08:30
Akıllı teknolojilerle depolar daha güvenli ve verimli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

E-ticaretteki hızlı büyüme depo ve lojistik merkezlerinde tarihi bir trafik yaşanmasına neden oluyor. Şirketler için kritik olan bu operasyonu daha güvenli bir şekilde yürütmek ise akıllı teknolojilerle mümkün. 

 

E-ticaret sektörü 2020 yılında yüzde 45 büyüdü. Önümüzdeki 4 yıl içinde de pazarın 2,3 kat büyümesi bekleniyor. E-ticaret sektöründeki bu olağanüstü büyümeyle birlikte şirketlerin depo, lojistik ve transfer merkezlerinden kargo gönderimleri de hiç olmadığı kadar yoğun bir trafik yaşıyor. Hem her kategoride perakende şirketinin hem de üretim tesislerinin depolarındaki iş süreçleri yönetimini, verimliliğini ve güvenliğini sağlamak da bu noktada daha önemli hale geliyor. Sensormatic’in sunduğu akıllı teknolojiler ile istenmeyen kayıpları önlediğini, operasyonel verimliliği ve kârlılığı artırdığını belirten Sensormatic CMO’su Pelin Yelkencioğlu, akıllı teknolojilerin bu alanda nasıl kullanıldığını şöyle anlattı: 

 

Güvenlik senaryoları ile entegre güvenlik

 

Sensormatic sunduğu video izleme ve video analiz çözümleriyle ihtiyaca bağlı olarak iş yerlerinde iç ve dış kayıpların azaltılması ve güvenliğin artırılmasına odaklanıyor. Sunduğu video izleme ve video analiz sistemleriyle, tüm hareketleri kayıt altına alıyor, olağan veya olağanüstü olayları tanımlayarak güvenlik senaryoları üretiyor. Geçiş kontrol, yangın algılama ve alarm sistemleri ile doğrudan entegre olan video izleme sistemleri, oluşabilecek herhangi bir güvenlik ihlali durumunda görüntüyü anında güvenlik görevlilerinin ekranına iletiyor. Bu senaryolar doğrultusunda alarm durumuna geçen güvenlik görevlileri kısa sürede önlem alabiliyor ve duruma anında müdahale edebiliyor.

Alana ve ihtiyaca göre şekillenen geçiş kontrol sistemleri

 

x

Şirketlerin ve üretim tesislerinin depolarında farklı güvenlik ihtiyacı seviyelerine göre farklı geçiş kontrol teknolojilerine ihtiyaç duyulabiliyor. Bazı alanlarda sadece kartlı geçişle giriş-çıkış yapmak yeterli olurken, güvenlik seviyesinin daha yüksek olması gereken, gizlilik içeren alanlarda parmak izi ve iris okuma gibi biyometrik geçiş kontrol çözümleri en doğru teknoloji olabiliyor. Mobil geçiş kontrol sistemlerinde ise tuş paneli ya da akıllı kartların yerini akıllı telefonlar ve mobil cihazlar alıyor. İndirilen uygulama üzerinden çalışan sistem sayesinde telefon, akıllı saat ya da tablet ile temassız şekilde geçiş yapılabiliyor. Giriş kartı evde unutulsa da, mobil cihazlarla giriş-çıkış yapılarak geçişlerde sorun yaşanmıyor.

 

Yine geçiş kontrol sistemleri kapsamında Sensormatic tarafından geliştirilen, biyometrik, mobil veya kartlı geçiş kontrol sistemlerinden elde ettiği verileri anlamlı raporlara dönüştüren yeni nesil geçiş kontrol yönetim platformu Passlogic ile operasyonel verimlilik artıyor. Passlogic, hem personel hem ziyaretçileri takip olanağı sunuyor. Platformun ERP uyumu da önemli avantajlar sağlıyor. Örneğin çalışanların mesai takibi yapılarak bordro işlemleri hızlı ve otomatik biçimde gerçekleştirilebiliyor.

Doğru ve erken tespit

 

Depoların taşıdığı önemli risklerden biri de yangın. Depolar ya da lojistik merkezlerinde oluşabilecek yangınlar, içerideki ürün sayısı ve değeri yüksek olduğu için daha büyük risklere sahip. Yangın algılama ve ihbar sistemi, yangın durumunda yangın olayını en erken sürede algılayarak olası can ve mal kaybının önüne geçiyor. Uzaktan Yangın Algılama Hizmetleri ile yangın algılama sisteminde oluşan arızalar uzaktan belirlenerek sisteme müdahale öncesi gerekli ekipmanın sağlanmasında ön bilgi veriyor. Bakım ve servis müdahalesinde zamandan ve maliyetten tasarruf sağlıyor.

Video tabanlı yangın algılama çözümü yangının kaynağında alevi ve dumanı algılayarak, yangına erken müdahale için zaman kazandırıyor. Çözüm, mevcut sistemlerin hatalı ya da geç algılayabileceği yangınları doğru bir şekilde ve daha erken tespit edebiliyor.

Dağıtım merkezlerinde güvenli ve hızlı giriş çıkış sağlıyor

Sensormatic tarafından sunulan yeni nesil temassız görüntüleme teknolojisi de özellikle kurumsal depo ve dağıtım merkezlerinde kayıpları en aza indiriyor ve iş süreçlerini hızlandırıyor. Yeni nesil temassız görüntülüme teknolojisi video kamera aracılığıyla vücut ısısını algılıyor, ekranın önüne gelen kişileri 12 saniye içinde 4 farklı duruşta tarıyor. Video kamera, vücutta bulunan ve vücut ısısından farklı ısıya sahip tüm cisimleri tespit ediyor ve ekranda görüntülenmesini sağlıyor. Bu teknolojiyle giysilerin altına gizlenmiş her tür materyal vücut detaylarını açığa çıkarmadan görüntülenebiliyor. Patentli pasif terahertz teknolojisiyle çalışan temassız görüntüleme teknolojisi, giysilerin altına gizlenmiş metal veya metalik olmayan öğeleri 3 ila 4 metre gibi güvenli bir mesafeden algılayabiliyor. Temassız görüntüleme teknolojisiyle yapılan kişi başı güvenlik taraması sadece 10 saniyede tamamlandığı için çalışanlar tesise daha hızlı bir şekilde giriş çıkış yapabiliyor.

 Depo sevkiyatları uzaktan izleniyor

Çevre Koruma çözümü ile Sensormatic’in, tesis veya işletme çevresine ya da girişine kurduğu akıllı kamera sistemleri alarm sistemi gibi hareket edebiliyor. Olası bir ihlal anında ilgili alarm görüntüsü Uzaktan İzleme Merkezine gönderiliyor, operatörler tarafından etkili ve erken müdahale mümkün oluyor. 

Uzaktan Giriş Çıkış Yönetimi ile tüm uzaktan giriş-çıkışları da Uzaktan İzleme Merkezi'ndeki operatörler yönetiyor. Böylelikle belirlenen saat aralıklarında giriş ve çıkış yetkilerini düzenlemek mümkün oluyor. Şirket yetkilileri depo sevklerini de uzaktan izleyebiliyor ve daha az kaynak harcayarak daha hızlı giriş-çıkış yönetimi yapabiliyor. 

Sanal Devriye ile de ilgili yöneticiler tesis veya işletmenin kamera sistemine uzaktan erişerek, devriye hizmetini gerçekleştiriyor. Bu şekilde daha az kaynakla daha hızlı kontrol ve güvenlik sağlayabiliyorlar.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.