DOLAR 17,9577 0.08%
EURO 18,4369 -0.55%
ALTIN 1.037,720,50
BITCOIN 428774-4,06%
İstanbul
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Duayen Gazeteci Ahmet Emin Yılmaz İletişim Öğrencileriyle Buluştu

Duayen Gazeteci Ahmet Emin Yılmaz İletişim Öğrencileriyle Buluştu

ABONE OL
Ocak 11, 2022 00:10
Duayen Gazeteci Ahmet Emin Yılmaz İletişim Öğrencileriyle Buluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BURSA’NIN ÖNEMLİ GAZETECİLERİNDEN OLAY GAZETESİ KÖŞE YAZARI AHMET EMİN YILMAZ, YILDIRIM MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ TARAFINDAN DÜZENLENEN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ ETKİNLİĞİNDE GENÇ GAZETECİ ADAYLARI İLE BİRARAYA GELDİ.

Düzenlenen etkinliğe Olay Gazetesi köşe yazarı Ahmet Emin YILMAZ, okul müdürü Ömer YILMAZ, Radyo Televizyon ve Gazetecilik alan öğretmenleri ve öğrencileri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Ömer YILMAZ, “Bilginin yayılma hızının baş döndürücü şekilde arttığı günümüzde, doğru ve etik değerleri olan habercilik anlayışı her zamankinden daha kıymetli hale gelmiştir. Gelişen yeni teknolojiyle birlikte hayatımıza giren dijital medya ve sosyal medyanın gazetecilik adına sunduğu imkanlar hiç şüphesiz ki hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır. Toplumun haber alma hakkının karşılanması ve kamunun doğru bilgilendirilmesi noktasında medya ve basın, demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak Genç Gazeteci Adaylarımızı bu temel ahlak, ilke ve değerlere sahip birer basın mensubu olarak yetiştirmek için gayret ve çaba göstermekteyiz. Bu düşüncelerim ile başta Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Gazetecilik ve Radyo Televizyon alanı genç basın mensubu adayı öğrencilerimizin, onları fedakarca eğiten değerli öğretmenlerimizin ve tüm basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü tebrik ediyorum” dedi.

“DEĞİŞİME AYAK UYDURMAK ZORUNDASINIZ”

Gazeteciliğe başladığı dönemde sahada sadece lise mezunlarının olduğunu belirten duayen gazeteci Ahmet Emin YILMAZ, “Bizim dönemimizde lise mezunu olanlar, yazı dili güçlü olanlar gazeteci olabiliyordu. Daha sonraları Basın Meslek Yüksekokulları açıldı. Buradan mezun olanlar sahaya gelmeye başladı. Ardından İletişim Fakülteleri öğrenci yetiştirmeye başladı. Gazetecilik mesleği günden güne değişirken, basın mensuplarının da bu değişime ayak uydurması bir zorunluluk haline gelmiştir. Teknolojinin hızla geliştiği bu dönemde dünyadan haberdar olmak için, farklı dilleri bilmek çok önemli. Ayrıca bir gazeteci dil bilmenin yanında bilgisayarı iyi bir şekilde kullanmalı ve bilgisayar programlarını da iyi bir şekilde kullanabiliyor olması gerekir” dedi.

 

“BİLİNÇLİ GAZETECİLER İLE BU DEVİR DEĞİŞECEKTİR”

Geleneksel medya ile dijital medyanın arasındaki çatışmayı vurgulayan YILMAZ, “Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza sosyal medya girdi. Sosyal medyanın basın üzerinde kontrolsüz bir değişime uğraması maalesef ki haberciliği de etkilemiş durumda. Geleneksel medya kontrolü birden fazla kişide olduğu ve denetim mekanizmasının sıkı olduğu bir medya türüyken dijital medyada bu tam tersi konumda. Dijital medya, hiç gazetecilik eğitimi almamış kişilerin, sadece bir alan adıyla rahat bir şekilde düşüncelerini aktarabildiği bir mecra haline geldi. Kontrolsüz bir şekilde açılan ve herhangi bir yaptırımı olmayan bu hesaplarda, paylaşılmaması gereken şeyler paylaşılabiliyor. Bu devrinde bir değişime uğrayacağını ve sizler gibi sorumluluk sahibi, bilinçli gazetecilere devredilmesiyle kötü niyetli yayıncılardan kurtulabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

HER MESLEĞİN OLDUĞU GİBİ GAZETECİLİK MESLEĞİNİN DE ZORLUKLARI VAR

Mesleki serüvenini kısaca öğrencilerle paylaşan YILMAZ, gazetecilik mesleğinde mesai mefhumu olmadığını belirterek şunları kaydetti: “Mesleğe çıraklıktan gelmiş biri olarak, her birimde çalıştım. 1980 öncesinde polis adliye muhabirliği yaptım. 1983 yılında siyasi partilerin kurulduğu dönemde vilayet muhabirliği yapıyordum. Ardından dönemin siyasi olaylarını takip etmeye başladım. Zaman geçtikçe vilayet haberlerinden daha çok politika haberlerine gitmeye başladım. Artık kendime ‘politika muhabiriyim’ demiştim. Polis muhabirliği yaptığım dönemde de birçok tehlike ile karşılaştım. Gazetecilik saat kavramının olmayan mesleklerden bir tanesi. Eğer ki bu mesleği ileriki dönemlerde tercih etmeyi düşünüyorsanız bu mesleğin zorluklarını da daha öncesinde kabul etmeniz gerekli. Sizlerle birlikte aileleriniz de bu zorlukları kabul etmesi gerekli. İşinizi her zaman sevmeniz lazım, bunun için de bu mesleğin zorluklarını kabullenmeniz gerekli”.

“GAZETECİ HER ZAMAN ÖĞRENMEYE AÇIK OLMALIDIR”

Gazetecinin her zaman meraklı, sorgulayan olması gerektiğini belirten Ahmet Emin YILMAZ; “Gazeteci daima öğrenen bir insandır, ruhunda devamlı öğrenmek vardır. Her zaman sorgulayan olmak zorundasınız. Hiçbir zaman ‘ben bu konuyu çok iyi biliyorum’ dememeniz gerekli, çünkü sizin çok iyi biliyorum dediğiniz bir konu daha sonra bir değişime uğrayabilir. Sizin aktardığınız her yanlış bilgi okuyucunun size olan güvenini de azaltır. Bu sebeple yapacağınız her haberde önceliğiniz araştırmak, sorgulamak, günceli ve teknolojiyi takip etmek olmalıdır” dedi.

Gazeteciliğin dünü ve bugününe değinilen programda öğrenciler merak ettikleri soruları Ahmet Emin YILMAZ ile paylaştılar. Etkinlik Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ömer YILMAZ’ın Duayen Gazeteci Ahmet Emin YILMAZ’a  çiçek takdim etmesiyle sona erdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.